Anname teksale uue elu!

 

Stockmanni kaubamaja, disainer Reet Aus ja Uuskasutuskeskus panid seljad kokku, et viia ringmajandus Eestis uuele tasemele, mille eesmärgiks on vähendada tekstiiliprügi ja arutut tarbimist. Üheskoos kutsutakse inimesi tooma seisma jäänud teksariideid kogumispunkti selleks, et anda riietele pikem eluiga ja valmistada nendest uue disainiga rõivad.

Tekstiiliprügi on kasvav probleem kogu maailmas, samuti Eestis. Kiirmood on kaasa toonud madalad hinnad ja sageli madala toote kvaliteedi, kuid samal ajal on kasvanud inimeste sissetulekud: riideid ostetakse rohkem, kantakse vähem ning asjad kuluvad kiiresti. Maailmas saadetakse igas sekundis prügimäele üks rekatäis riideid. “EL-is kogutakse vaid 25% kasutatud riietest korduvkasutuseks või materjalina ümbertöötlemiseks, ülejäänu lõpetab oma elu prügimägedel või põletites,” selgitab Uuskasutuskeskuse volinike kogu liige ja ringmajanduse nõustaja Kerli Kant Hvass.

“Jätkusuutliku disainerina olen aastaid vaadelnud ülejääki toormaterjalina ja otsinud erinevaid lahendusi loodud materjali võimalikult pikalt ringluses hoidmiseks,” ütleb disainer Reet Aus. Tema sõnul on koostöö pikaajalise arenduse tulemus, kus tarbimisjärgse materjali ringlusse toomisel astutakse üheskoos järgmine samm. “Oleme leidnud koostööpartnerid, kellega koos kogume, töötleme ümber ja toome teadliku tarbijani kollektsiooni, mis sisaldab ka Eestis kogutud vanu rõivaid,” ütleb Aus ja lisab, et ringdisaini idee juurutamiseks sünnib Uuskasutuskeskuse ja Stockmanni abiga kokku kogutud teksadest valmistatud lõngast kollektsioonile ka kõrvalliin.

Uuskasutuskeskuse sõnul tuleb rääkida keskkonnast ja ringmajandusest moe kontekstis, sest moe tarbimine on aastatega suurenenud ja see on kaasa toonud kasvava tekstiiliprügi probleemi. Muutusi on vaja nii tarbija, ettevõtete kui poliitilisel tasandil. „Tänane globaalne rõiva- ja tekstiilitööstus on väga ressursimahukas ja reostab keskkonda,“ ütleb Kerli Kant Hvass. Tema sõnul põhineb suur osa moest täna põhimõttel: võtame toormaterjali, toodame sellest rõiva, kanname seda ja siis viskame minema, kuid esimesi samme tasuks teha ringmajanduse suunas, kus tooted disainitakse kauakestvateks ning nende eluea lõpus saab need suunata materjali ümbertöötlusse ja seda võimalikult ressursisäästlikult. „Uuskasutuse üheks eesmärgiks on suunata inimeste kappidesse seisma jäänud asjad korduskasutusse läbi meie kauplustevõrgu (reuse), või materjali ümbertöötlusesse läbi koostöö partnerite (recycling). Täna puudub Eestis võimekus suures koguses ja erineva koostisega tekstiilimaterjalide ümbertöötlemiseks ja seetõttu teeme koostööd rahvusvaheliste partneritega, aga tulevikus näeme, et Eestis võiks selline võimekus olla endal tuginedes meie traditsioonidele ja positsioonile tarneahelas,“ selgitab Hvass.

„Meil on hea meel ühendada jõud Reet Ausi ja Uuskasutuskeskusega, et teha keskkonda hoidvasse elustiili panustamine senisest veelgi lihtsamaks,“ ütleb Stockmanni Tallinna kaubamaja direktor Marge Türner. „Keskkonnasäästlik ning vastutustundlik tarbimine on Stockmanni jaoks oluline väärtus. Kasutatud teksariiete kogumine, nende taaskasutusse ja ümbertöötlusesse suunamine, mille tulemusena need reaalsete rõivastena tagasi poodi jõuavad, on kahtlemata jõuline panus vastutustundliku ostukogemuse pakkumiseks,“ selgitab Türner.

Kõigi abiga valmib koostöös Stockmann + Reet Aus + Uuskasutuskeskus kasutatud teksariidest uus kudumite kollektsioon. Vastutustundliku moe sünnile saab anda panust, tuues oma seisma jäänud teksariided Stockmanni 4. korruse Uuskasutuskeskuse kasti.

 

Reet Ausi tootevalikuga on võimalik tutvuda Stockmanni naiste- ja meestemaailmas. 

 

 

Reet Aus kudumkleit 159.90

 

 

Reet Aus kudum 155.-

 

 

Reet Aus kudum 159.90

Fotod: Krõõt Tarkmeel

 

Aus/Sangar

 

Sangari kaupluses Stockmannis on nüüd saadaval suurim valik Reet Ausi ja Sangari koostöös valminud keskkonnasõbralikke särke. Kuna särgid on toodetud Sangari kangajääkidest, siis on igat mudelit saadaval vaid piiratud koguses.

Sangari ja Reet Ausi koostöö algus ulatub juba aastasse 2016, mil üheskoos otsustati luua särgikollektsioon disainiteadlikule ja keskkonnast hoolivale tarbijale. Kaubamärgi tootmiseks on Sangaris juurutatud Upmade® keskkonnasäästliku masstootmise põhimõtteid.

MIS ON UPMADE®?
Upmade® tootmissüsteemi on välja töötanud Reet Aus eesmärgiga vähendada moetööstuse keskkonnamõjusid. Sertifikaat tõendab, et kollektsioon on valminud rohelise tootmise tulemusena ning selleks ei ole olnud tarvis toota uusi kangaid ega kasutada mürgiseid kemikaale.

Tule tutvu valikuga Stockmanni kaubamaja 2. korrusel!

Vastutustundlik on ilus!