Hooldusjuhend erinevatele kangastele

PUUVILL (lühend: PV)

HOOLDAMINE: Puuvill on kergesti pestav, plekid ja määrdumus eemalduvad kergesti pesulahusesse. Kiud kannatab kuuma triikimistemperatuuri. Üldiselt on puuvillastele rõivastele soovitav pesemistemperatuur kuni 60°( kirju- või peenpesu programm ). Pleegitamine keelatud, trummelkuivatus madalal temperatuuril. Triikimistemperatuur kuni 150° C. Kuna puuvillakiud ise talub suhteliselt hästi temperatuuri, siis tuleb hooldusrežiimi valikul lähtuda juurdesegatud kiududest ja kanga viimistlusest. Keemiline eripuhastus lubatud.

LINANE (lühend: LI)

HOOLDAMINE: Linane kuivab kiiresti. Tal on tekstiilikiududest kõige suurem kuumuskindlus.  Auruga või niiskelt kõrgel temperatuuril (3 punkti) triikides muutub linane siledaks. Linaste kangaste pesemisel tuleks vältida tugevat hõõrumist või tugevat masinaprogrammi. Kui linasest tooted niiskena seisma jätta, võivad tekkida niiskusplekid. Kiud ei ole nii kergelt pleegitatav kui puuvill ning pleegitamine rikub linakiudu.

VILL (lühend: VILL)

HOOLDAMINE: Villaste kangaste puhul soovitatakse sageli parem kuivpuhastust kui pesemist. Igal juhul jälgige toote etiketti, mis informeerib, kuidas seda riideeset tohib pesta ja kas ta sobib masinaga pesemiseks (villa pesuprogramm). Villase kanga hooldamisel tuleb arvestada kerge viltivusega. Soovitav on kasutada villasele mõeldud pesuaineid, madalaid temperatuure ja pesta käsitsi. Tähtis on pesuvee ja loputusvee ühtlane temperatuur. Hõõrumist ja nühkimist ei talu, pestakse kergelt muljudes. Ei talu väänamist, tsentrifuugimist ja masinkuivatust. Kuivatatakse alusel, ei triigita vaid aurutatakse. Kui siiski soovitakse pesta masinas, tuleb valida madalal temperatuuril õrn pesuprogramm, mis lõpeb vee nõrutamisega. Villaseid kangaid ei leotata vaid pestakse kohe puhtaks. Kui villast kiudu on segatud mõne teise kiuga, siis toimub hooldamine õrnema kiu järgi.

Siid (lühend: SIID)

HOOLDAMINE: Sageli ei sõltu materjali hooldus kiust, vaid just kasutatud värv- ja viimistlusainetest. Mõningad siidid on vaid keemiliselt puhastatavad just veeslahustuva viimistluse pärast. Kuna siidikiud on vastupidav orgaanilistele lahustitele, on siidi soovitav keemiliselt puhastada. Pesta võib vaid hoolikalt järgides pesujuhiseid. Tuleks pesta käsitsi õrnalt muljudes, mitte leotada ja kasutada spetsiaalseid pesuaineid. Toodet ei tohi väänata vaid vesi tuleks välja muljuda. Soovitav mähkida toode rätikusse ja sedasi vesi eemaldada ning riputada kuivama jahedasse, mitte kuuma keskkonda. Triikimist vajavaid tooteid tuleks triikida niiskelt madala temperatuuriga riide pahemalt poolt. Suure kuumuse mõjul läheb kiud värvist ära ja kõrbeb. Kloorpleegiteid ei tohi kasutada.

Viskoos (lühend: VI)

HOOLDAMINE: Viskooskiud paisuvad vees umbes neli korda rohkem kui puuvillkiud ja ka pikenevad. Seetõttu on soovitav viskoosmaterjale keemiliselt puhastada kuna pesemisel muutub kiud nõrgaks. Viskoosi on soovitav pesta õrna pesuprogrammiga. Käsitsi pestes ei tohiks toodet jätta vette ligunema ja vesi tuleks välja muljuda mitte väänata. Kuna viskoosist tooted kortsuvad kergesti, triikige neid alati peale kuivamist, et taastada nende esialgsed mõõtmed.

Polüester (lühend: PES)

HOOLDAMINE: Pesta käsitsi või masinaga temperatuuril 40° C. Vältida tugevat tsentrifuugimist.  Loputada korralikult, võimalusel kasutada loputusvahendit. Kuivatada rippuvas asendis. Triikida madalal temperatuuril.

Elastaan (lühend: EA)

HOOLDAMINE: Elastaanist tooteid tuleb pesta sageli, kuna mõnede kiudude higitaluvus on päris madal. Higi, merevesi, kloor ja päikesevalgus muudavad kiu rabedaks. Pesemistemperatuur oleneb kiu (segu) liigist, kirju- või peenpesutoiminguga saab kiu puhtaks. Madala kuumuskindluse tõttu peaks triikimistemperatuur olema võimalikult madal. Tooteid kuivatada varjus, et päikesekiirgus kiudu ei kahjustaks.