ESKO TALU looga jäätised

Esko talu lugu sai alguse 1989. aastal, kui riik tagastas piimatalule 46 hektarit maad ja 7 lehma. Ligi 3 kümnendit keskenduti piima tootmisele ja piimatoodete valmistamisele, kuid täna tehakse tihedat koostööd naabertaludega. Põllud, millele varem jalutasid talu loomad, on nüüd antud naabrile rendile. Vastutasuks saadakse naabritelt piim. See võimaldab Eskol keskenduda kvaliteetsele tootmisele ning naabril omakorda loomakasvatamisele ja põllule.

Esko talu valikust leiab erinevaid juuste, jogurtijäätiseid, kohupiima, jogurteid, kreeka jogurteid, võid ja teisi maitsvaid piimatooteid. Kuna talu näol on tegemist väikese pereettevõttega, ei ole talus erinevaid osakondi ega kohustusi. Kokku toimetab Eskos igapäevaselt 5-6 inimest, kes jaotavad ülesanded vajaduspõhiselt. Laiemale telepublikule on Esko on tuntud kui Uuevariku talu seriaalist Õnne 13.

Jäätis, mis sai alguse lapse salasoovist

Alates 2015. aastast toodetakse Esko talus ka jäätiseid. Võib öelda, et tegu on vajadusest väljakujunenud ettevõtmisega. Nimelt on just suvisel perioodil piimakogused värske sööda tõttu suuremad, kuid seevastu nõudlus jällegi mõnevõrra väiksem. Seega tuli tootmisest ülejäänud piimale leida kasutus, millegi uue näol. Nii asutigi mõlgutama mõtteid jäätise suunal.

Lisaboonusena oli just sel ajal tulemas pere pisemal, 4 aastasel lapsel, sünnipäev. Lapse salasooviks oli

pakkuda külalistele jäätist. Seega oli ideaalne aeg alustada jäätise väljatöötamisega ja kes, siis ikka sobiks paremini testkliendiks, kui ausa tagasisidega laps. Esimesed katsetused maitsetesti ei läbinud, kuid

mõningase testimise järel saadi valmis nii hea jäätis, et ka laps soovis seda süüa.

Aja jooksul leitud maitsed

Esimene jäätis, mille tootmist pere peale pesamuna heakskiitu alustas oli passionijäätis. Teine maitse tuli valikusse aasta hiljem. Ka see oli inspireeritud lapse peatselt lähenevast sünnipäevast. Seekord soovis laps endale lillat sünnipäeva, mis otseloomulikult tähendas lillat jäätist. Soovitud lilla jäätis sündis mustikatest ja maitsestamata jogurtist – toorainest, millest on valmistatud kõik Esko talu jäätised.

Lase ühel maitsel särada

Maitsestamata jogurtist jäätised on maitselt pigem magushapukad. Maitsete puhul on jäädud ühe põhitõe juurde – hoida toode võimalikult lihtne! Just nii saab üks maitse korraga särada. Esko talu pererahvas usub, et inimene sööb jäätist, kuna saab rahuldust nii hingele kui ka keelele. Maitsekategoorias on arvamused konkreetsed, kas meeldib või mitte. Seetõttu leiab Esko talu jäätiste valikust traditsiooniliste jäätiste (maasika, kakao, vanilje) kõrvalt ka põnevamaid maitseid nagu rukkikama ja passion.

*Esko talu jäätisevalik on hooajati muutuv. Tootevalikuga saad tutvuda Stockmann Delikatessis.