Peakokast pereisa soovitab, kuidas kodukontoris ellu jääda
Praegusel keerulisel perioodil kui paljud meist veedavad olude sunnil suurema osa ajast koduseinte vahel, on teravalt kerkinud päevakorda vajadus hoolitseda terve pere tervisliku ja tasakaalustatud toitumise eest. Nii kodukontoris töötavad vanemad kui ka koduõppel olevad lapsed vajavad vähemalt kolm korda päevas sooja toitu, et taastada energiavarusid, turgutada immuunsüsteemi ning hoida end värske ja tervena.
Kuidas seda oma perele pakkuda töö-, kooli- ja muude kohustuste kõrvalt on suur väljakutse. Olulisteks märksõnadeks saab kiirus ja mugavus kvaliteedis järeleandmisi tegemata.
Tipptasemel toitlustusteenuse pakkuja Põhjala Cateringi peakokk ja kahe lapse isa Dmitri Britikovski jagab soovitusi, kuidas kodukontoris vähese vaevaga ja rahakotisõbralikult tervislikult toituda.
Kasuta sügavkülma võimalusi ja säästa aega kvaliteedis järgi andmata
Igapäevaselt laveerides erinevate rollide ja kohustuste vahel ei ole mõeldav, et pereema või -isa veedab köögis tunde, ent see ei ole põhjus, et üle minna rämpstoidule ja ebakvaliteetsetele poolfabrikaatidele. See-eest tuleb võtta appi nii meie esivanemate tarkus, kui ka kaasaegsed tehnoloogiad, nagu näiteks sügavkülmutamine, mis aitab oluliselt kokku hoida toiduvalmistamisele kuluvat aega, säilitades seejuures tooraine maksimaalset kasu meie tervisele.
Tuleb lähtuda kahest lihtsast reeglist – kõik, mis on värskena külmutatud ja õigesti üles sulatatud, säilitab maksimaalsel hulgal vitamiine ja mineraale, olles organismile sama kasulik kui poeletilt värskena ostetud tooraine. Täpselt samamoodi nagu ka kõik värske kraam, mille oled ise ümber töödelnud ja õigesti külmutanud.
Lahenduse leidmiseks hinda oma oskusi ja ajalist ressurssi
Arvesse tasub võtta enda oskusi ja soovi mingi aja tagant köögis pikemaks perioodiks ettevalmistusi teha. Kui mõlemat jagub, siis tasub osta värsked toorained töötlemata kujul (näiteks liha suurema tükina, terve kala, mitu kilo juurvilju jne), ise puhastada, lõigata ja valmisportsjonideks jagatuna sügavkülma pista, et hiljem oleks kerge võtta täpselt paraja koguse tükeldatud liha, kala või juurvilju, mida küpsetatud, aurutatud, keedetud vms kujul perele lõuna- või õhtusöögiks pakkuda. Sama võib teha ka enamike marjadega, mida portsjonite kaupa sügavkülmast võtta ja lisada pudrule, jogurtile, smuutile.
Osasid roogasid (näiteks erinevad kotletid, püreed, pudrud, supid, tatar, riis jne) võib ka lõpuni valmistada, jahutada ning külmutada, et hiljem valmiks soe toit vaid loetud minutitega. Meenutagem meie vanaemasid, kes ei keetnud kunagi väikest kogust suppi korraga – kui juba keeta, siis läks pliidile alati kõige suurem pott! Teeme järgi, jagame väiksemateks osadeks ja – sügavkülma. Kes ei pelga mitu päeva järjest sama toitu süüa ja külmutada ei soovi, võib kokata ka paariks päevaks ette.
Kaalu ka lihtsamaid võimalusi, aga vali hoolega
Kui aega ja oskusi napib, võib minna ka lihtsamat teed ja valida kvaliteetsed toorained, mis on juba tootja poolt sinu jaoks külmutatud. Tänapäeval on erinevate külmutatud juurviljasegude, marjade ja kala valik rikkalik. Tuleks jälgida pakendil olevat infot – soovitatav oleks valida nende riikide tootjad, kes ka reaalselt kasvatavad neid tooraineid. Tihti asuvad tootjate töötlemistehased kohe põldude kõrval, mis tagab tooraine värskuse ja kasulikkuse ka pärast külmutamist. Kala ja mereandide puhul tasub eelistada otse merel laeva peal külmutatud kraami – nii säilitab tooraine maksimaalse värskuse.
Kindlasti on siinkohal oluline järgida ülessulatamise reegleid, sest kvaliteedi, vitamiinid ja maitseomadused säilitavad ainult õigesti külmutatud ja õigesti üles sulatatud toorained ja road. Külmutatud toiduained ja ettevalmistatud valmisroad tuleks üles sulatada aeglaselt – külmikus, temperatuuril +6 C. Aeglaselt sulatades tagad, et ei teki suuri temperatuurilisi kõikumisi, bakterid ei paljune ning tooraine säilitab oma kvaliteedi. Tavaliselt piisab kui eelneval õhtul järgmise päeva söögikorrad läbi mõelda ja panna kõik vajalik ööseks sügavkülmast külmkappi. Erandiks on külmutatud köögiviljad, mida on tark kohe keevasse vette panna, ning enamik marju, mida otse sügavkülmast roosuhkru sisse kasta, sest nii säilitavad nad oma algse kuju ja värskuse kõige paremini.
Võta esivanematest eeskuju
Teine nipp, mida meie vanaemadelt üle võtta, on kokkamine korraga erinevate toidukordade jaoks. Näiteks keetes suuremat kana, saame maitsva ja toitainerikka leeme, mida kasutada nii supi kui kastme valmistamiseks. Samuti saame hulga erinevat kanaliha, mida panna nii supi sisse, omletti või panni- ja vormiroogadesse kartuli, riisi, pasta või tatraga. Kui keeta suurema lihatüki, saame nii supipõhja kui pasta- või riisiroa aluse. Kui liha on juba peaaegu valmis, on tark lisada potti ka tükeldatud köögiviljad, mis on blanšeerituna suurepäraseks täienduseks liharoogadele. Nii hoiad kokku nii aega kui raha, sest valmib mitu rooga korraga.
Kodused nuudlid on veel üks kerge vaevaga valmistatav ja maitseelamusi pakkuv roog. Parajas koguses durumjahu, mune ja vett ning valmis ta ongi. Koduseid nuudleid saab edukalt sügavkülmutada ja hiljem panna paariks-kolmeks minutiks otse keevasse vette või liha keetmisest järelejäänud puljongisse. Lisades lihakeeduleemele törtsu koort, meelepäraseid maitseaineid ja köögivilju, saab maitsva kastme, millega pastarooga täiendada.
Esivanemate eeskujul tasub võimalikult palju kasutada ahju võimalusi, et roa valmimise ajal tööasjad või koolitööd ära lõpetada. See on kiire ja tervislik viis maitsvate roogade valmistamiseks.
Suu magusaks
Eriolukorra tõttu vähest liikumist ja piiratud meelelahutusvõimalusi arvestades, tasub mõelda, kuidas pere aeg-ajalt millegi magusaga premeerida, ent siiski vormis püsida. Magustoiduks sobivad hästi näiteks erinevad puuviljad – nii salatina meekastme, naturaalse jogurti ja koduse granolaga, lahja koogina rukkijahupõhjal või hoopis tervisliku smuutina.
5 nippi, kuidas kerge vaevaga pakkuda perele tervislikku ja mitmekülgset toitu
- Valmista road korraga mitmeks toidukorraks – selleks mõtle läbi menüü ja ristkasuta baastoiduaineid. See hoiab kokku nii aega kui raha.
- Tee valmis korraga rohkem – kui juba keedad suppi, otsi välja kõige suurem pott!
- Ära pelga sügavkülma – enamik õigesti külmutatud toiduaineid on organismile sama kasulikud kui värsked. Jälgi tähelepanelikult pakendil olevat infot ja eelista otse merelt või põllu pealt sügavkülma jõudnud tooteid.
- Pista sügavkülma tükeldatud ja portsjoniteks jagatud toorained või valmis tehtud road – hiljem hoiad kokku oma väärtuslikku aega ja ei pea mitu päeva järjest sama toitu sööma.
- Valmista ahjuroogasid – samal ajal saad keskenduda muule olulisele. Lisaks on nad ka väga tervislikud.
Vaata lisaks ka Dimitri kokku pandud päevamenüüd, mis on loodud mõeldes kodukoka vajadustele. Seega on tegemist toitudega, mis valmivad lihtsalt ja maitsevad kindlasti ka pere pisematele.
Edukat katsetamist ja tervislikke valikuid!
Dmitri Britikovski on Põhjala Cateringi peakokk, kelle missiooniks on prantsuse köögi koolkonna esindajana pakkuda maailma kulinaarse maastiku tippkogemust, ühendades klassikalise prantsuse köögi võtted põhjamaisete maitsetega. Dmitri on pikalt töötanud mitmes Michelin 2* restoranis Prantsusmaal, Tallinna preemiumklassi hotellides ja Põhja-Rootsis, Lapimaal. Dmitri oli 2017. a Vabariigi Presidendi vastuvõtu üks peakokkadest.