JÄTKUSUUTLIKKUS STOCKMANNIS

 

Jätkusuutlikkus Stockmannis.

 

Stockmann on alati toetanud teadlikku tarbimist ja kauakestvaid ning läbimõeldud ostuotsuseid. Jaekaubandusettevõtetel on suur roll inimeste vastutustundlike tarbimisharjumuste kujundamisel ja oleme sel teel liikunud kindlalt edasi.

 

Vähendame ühekordsete plastist toidu- ja joogipakendite tarbimist.

 

Ühekordsete plastiktoodete müük Stockmannis lõpetati juba 2019 aasta kevadest ning klientidele pakutakse alternatiivseid lahendusi keskkonnasõbralikest materjalidest.

Aasta aastalt on meie klientide hulgas vähenenud kilekottide ja paberkottide kasutamine ning Stockmanni külastatakse järjest enam riidest korduvkasutatavate kottidega. Stockmanni kilekotid on vähemalt 80% ulatuses taaskasutatavast materjalist ja biolagunevad. Paberkotid on valmistatud FSC-sertifitseeritud puitmaterjalist. Kõik kile- ja paberkotid on tasulised.

Selleks, et vähendada ühekordsete plastpakendite kasutamist ning propageerida säästvat eluviisi, sündis 2021 aastal unikaalsest koostööst Stockmanni ja TalTechi vahel Eestis ja ka maailmas ainulaadne seade Violetta. Violetta on keskkonnasõbralik seade mis puhastab ultraviolettvalgusega korduvkasutatava toidukarbi bakteritest kõigest 8 sekundiga. Ultraviolettvalgus peatab mikroorganismide paljunemisvõime ja tagab puhastatava objekti steriilsuse. Selline puhastusmeetod ei ole küll tänapäeval midagi uut, küll aga pole teada, et kuskil maailmas kasutatakse seda sellisel viisil nagu Stockmannis. Masina valmistamisel lähtuti Stockmanni täpsest soovist kasutatavate karpide suuruse ja seadme efektiivsuse osas ning arvesse võeti ka seda, et seade oleks klienditeenindajatele ohutu ja mugav kasutada. Seadme efektiivsuse osas on koostööd teinud jaekaubanduse spetsialistid Stockmannist ning Tallinna Tehnikaülikooli mehaanikainsenerid ja toidumikrobioloogid, kelle omavahelises koostöös leiti optimaalne puhastustugevus ning aeg, mille jooksul hävivad karbis olevad bakterid.

 

Pakendid

 

Oleme kasutusele võtnud keskkonnasõbralikumad pakendid ning teeme muid tegevusi toidu pakendamisega seotud jalajälje vähendamiseks. Eesmärk on vähendada oluliselt ühekordsete plastist toidu- ja joogipakendite tarbimist igal aastal vähemalt kuni 10%:

 

  • Pakume klientidele võimalust osta valmistoitu (salatid, soojad toidud ja muud Stockmann gurmeeleti tooted) oma pakendisse;
  • Pakume klientidele võimalust osta Delikatessi omatoodangut ( omavalmistatud liha, kala jne) oma pakendisse;
  • Oleme vahetanud toidu kaasamüümisel kasutatavad pakendid keskkonnasõbralikumate pakendite vastu;
  • Pakume klientidele võimalust osta valmistoitu ja omatoodangut oma pakendisse;
  • Kassades müüdavad kilekotid on vähemalt 80% ulatuses taaskasutatavast materjalist ja biolagunevad. Paberkotid on valmistatud FSC-sertifitseeritud puitmaterjalist ning neid on võimalik ringlusesse saata papi ja paberi hulgas;
  • pakume puu- ja köögiviljaosakonnas õhukesi biolagunevaid kilekotte, korduvkasutatavaid võrkkotte ning paberkotte. Kõik pakkematerjalid on tasulised.

 

Vähendame toidu raiskamist.

 

Koostöös ringmajandusettevõttega Fudloop astume sammu lähemale eesmärgile vähendada maailmas toidu raiskamist. Fudloop avas oma esimese toidujagamiskapi 2022.aastal ning koostööni Stockmanniga jõuti sujuvalt ja kiirelt. Juba üle aasta oleme meie Delikatessist igapäevaselt Toidukappi annetanud realiseerimisajakriitilised toidud mis jäävad päeva lõpuks müümata, näiteks puu- ja juurviljad, gurmeeosakonna tooted, pirukad ja tordid.

 

 

Vähendame kontori keskkonna jalajälge.

 

 

Stockmann on pälvinud ka 2021 aastal keskkonnateadlike ja töötajate tervist soodustavate lahenduste eest Eesti Keskkonnajuhtimise Assotsiatsiooni (EKJA) poolt Euroopa Rohelise Kontori tunnistuste. Keskkonnahoidliku ehk rohelise kontori eesmärgiks on organisatsiooni keskkonnamõju järjepidev jälgimine ja vähendamine, millega kaasneb kulude kokkuhoid, loodusressursside säästev kasutamine, jäätmetekke vähenemine ning töökeskkonna tervislikumaks muutumine.

Ettevõte jälgib järjepidevalt oma tegevuste keskkonnamõju kontorisiseselt: pöörame tähelepanu jäätmete sorteerimisele, paberi vastutustundlikumale kasutamisele, vee ja elektri tarbimisele. Töötajate teadlikkuse tõstmiseks jagame infot Stockmanni vastutustundlike kaupade osas, sest meie kaubavalikus on palju erinevaid mahe-, öko-, keskkonna- ja sotsiaalse vastutuse märgisega tooteid.  Toetatakse ka töötajate liikumist, vabas õhus aja veetmist ning samuti jagatakse soovitusi tervisliku toitumise kohta.

 

Keskkonnateadlike tegevuste seas on ka omabrändide orgaanilistest materjalidest valmistatud tootevaliku laiendamine. Samuti on Stockmanni kaubamajja paigutatud kasutatud riiete kogumise kastid ning prügisorteerimise kastid.

 

Stockmann Delikatessis kasutatakse osaliselt elektroonilisi hinnasilte, et vähendada prinditavate materjalide tootmist.

 

Stockmannil on huvi tegutseda keskkonnahoidlikult, sest vähendame seeläbi nii kontori keskkonnajalajälge kui ka majanduskulusid. Kogu Stockmanni kaubamaja valgustus on üle viidud 95% LED valgustitele. Oleme liitunud R8 digitaalse operaatori teenusega. R8 Digital Operaator on tehisintellektuaalne tarkvaralahendus hoonete KVJ-süsteemidele, mis saavutab parima sisekliima võimalikult optimaalsete kuludega.

 

Hoonele on väljastatud ka rahvusvaheliselt tunnustatud BREEAM sertifikaat. BREEAM on rahvusvaheliselt tunnustatud sertifikaat hoone jätkusuutlikest omadustest.