HÕRGUTISED JAAPANI KÖÖGIST

Stockmann Delikatess soovib alati oma klientideni tuua huvitavaid maitseelamusi ka välismaalt ning oleme sel korral valinud omapärase retsepti just Jaapani köögist. Jaapani köök on maailmas tuntud oma täiuseni viimistletud valmistamismeetodite ning ainulaadse ja maitseka serveerimisviisi poolest. Koostisosade puhul hinnatakse värskeid ning kvaliteetseid juur- ja köövilju ning mereande nii nagu ka Stockmann Delikatessis.

Erinevalt paljudest teistest Aasia köökidest ei tugine jaapanlased oma roogade maitsestamisel ürtidele
ega vürtsisegudele. Iga koostisosa on hoolikalt valitud ja säilitab talle ainuomase maitse. Traditsioonilises Jaapani menüüs on palju kiudaineid ning vähe kaloreid ja kolesterooli. Kala, sojatooted, oad, merevetikad, köögiviljad ja puuviljad on Jaapani köögis esindatud sõltumata hooajast. Põhilised toiduvalmistamise meetodid on teriyaki, tempura ja yakitori (aurutatud, frititud, praetud ja ühepajatoidud).

Jaapan ise jaguneb erinevateks geograafilisteks piirkondadeks, millest igaühes on välja kujunenud oma ainulaadsed kulinaarsed traditsioonid. Puhtus, tasakaal ja autentsed maitsed on aga märksõnad, mis iseloomustavad iga piirkonna toidukultuuri. Toidukordasid on päevas üldjuhul kolm ning toidu serveerimisel mängib suurt rolli ilu. Sõltuvalt aastaajast kasutatakse erinevaid hoolikalt valitud lauanõusid. Taldrikud võivad tihti olla omapärase kujuga, seda just toidu eripära tõttu. Serveerimisel lähtutakse põhimõttest, et taldriku suurus ja kuju peavad ideaalselt sobima toiduga, mida sellel serveeritakse.


 

JAAPANI RESTORAN HAKU TALLINNAS

Eesti parimaks peakokaks tunnistatud Shuichi Shiraishi avas 2016. aastal koos abikaasa Marjuga Tallinnas restorani nimega Haku, kus nad pakuvad oma külastajatele traditsioonilist Jaapani toitu. Põhja-Jaapanist Hokkaido saarelt pärit Shuichi kohtus Marjuga just Jaapanis, kuigi kumbki neist tol hetkel seal alaliselt ei elanud. Marju õppis nimelt Tallinna Ülikoolis jaapani keelt ja kultuuri ning läks Jaapanisse oma teadmisi täiendama. Shuichi töötas sel ajal peakokana Fidži saarel ning oli tulnud Jaapanisse puhkusele, kui ühel õhtul sõpradega väljas oleva Marjuga tutvus. Tutvusest arenes üsna kiirelt midagi enamat ning 2016. aasta jaanuaris avatigi pererestoran Haku.

 

Nullist üles ehitatud restorani tõeline edulugu algas 2017. aastal, kui Haku viis Silverspooni võistluselt koju kolm auhinda: parim peakokk, parim rahvusrestoran ning parima teenindusega restoran. Kõik toiduga seotud tegevused on Shuichi kanda – ta käib turul, tellib tooraine, teeb ettevalmistused ja valmistab road. Marju hoolitseb perenaisena restoranisaali eest. Ehkki kiirematel aegadel on restoranis ka mõned abilised, tehakse – nagu pereettevõttele kombeks – suuresti kõike ikkagi ise.

Möödunud aastal tunnustas Jaapani valitsus Shuichit tiitliga „Jaapani köögi saadik“ olulise panuse eest Jaapani köögikunsti ja kultuuri tutvustamisel. Sellele kõrgele aunimetusele ei ole võimalik ise kandideerida ja see antakse ainult riiklikul tasandil.

Kuna kevad on käes ning hing ihkab kergust ja värskust, palusime Shuichi Shiraishil valmistada roa, mis võiks kõige paremini kevadesse sobida. Haku peakokk avaldab meile oma kodukohta iseloomustava roa Chan-Chan yaki retsepti, mille kõik vajalikud koostisosad saad osta siitsamast Eestist, Stockmann Delikatessist.