Liisa Aavik kutsub üles jäätmevabalt poodlema

Jäätmevaba toit ning tarvikud Stockmannist

Praegusel ajal, kui paljud meist veedavad suure osa oma ajast koduseinte vahel, torkavad kuhjuvad jäätmed üha teravamalt silma ning soov neid vähendada kasvab. Kutsun teid kaasa Stockmann Delikatessi, et vaadata, kuidas saame osteldes jäätmete vähendamiseks päris palju lihtsaid asju ära teha.

 

Kõigepealt koostame ostunimekirja ning haarame kiirelt kaasa mõned kotid ja karbid. Taldrikureegli järgi peaks poole meie taldrikul olevast toidust olema juur- ja köögiviljad, veerand tärklist sisaldav toit ning veerand valgurikkad toiduained. Puu- ja köögivilju võiksime süüa kokku viis peotäit päevas. Toiduosakonda sisenedes jääbki meie teele kõigepealt puu- ja köögiviljade ala, kust saame soetada väiksematesse riidest kottidesse enam kui pool vajaminevast toidust. Siin on valikus hulgaliselt Eestis kasvatatud, kohalikku toitu, mida saab osta pakendivabalt. Minule hakkasid erilisena silma Erlingi seened ning lehtkapsas, mille lehed on mõnusad nii toorelt kui ka soola ja õliga krõpsudeks küpsetatuna ning varred pestoks purustatuna. Kartulid lähevad kenasti meie veerandi tärklist sisaldava toidu alla.

 

Järgmisena ootab rikkaliku valikuga valmistoidulett, mis päästab nii lõunapausidel, kiirel päeval kui ka pidulikumatel puhkudel. Valin endale meelepärased toidud välja ning ulatan kaasavõetud pestud ja kuivad karbid teenindajale, kes asetab need toidukarpide kiirpuhastajasse Violetta. Teenindajad ulatavad head ja paremat ning tänavad alati sõbralikult, et oma karpidega tulin.

Pagaritoodete letist saan korduvkasutatavasse kotti pista värskelt küpsetatud leiba-saia (tärklist sisaldav toit veerandil taldrikust), mis on siin pisut teistmoodi kui mujal.

 

 

Igast riiulivahest leiab midagi sellist, mis viitab teadlikule tootevalikule: kompostitavas juustuvahas juust, zero waste meetodil tehtud limonaad, puidust varrega tolmuhari, bambusest vatitikud jne. Muljet avaldab klaaspakendis (ja ka savitopsis) piimatoodete hulk (sh kohalik valik) – näen siin potentsiaali, et ehk on tulevikus võimalik kohaliku tootja klaasanumad pesuks ja taastäitmiseks tagastada. Leidsin ka metallanumas jäätise.

 

Jäätmete vähendamise baasvarustuses võiksid olla: riidest poekotid, puu- ja juurviljakotid, korduskasutatav termos või termoskruus, vedrukaanega klaaspurk toidu kaasa võtmiseks, mõni karp. Keskkonnasõbralikuks ostlemiseks tasub kõigepealt vaadata kodus olemas olevaid kotte-karpe, siis teise ringi tooteid ja alles siis uusi. Stockmann pakub lõunasöögi kaasaostmiseks sümpaatseid karpe MonBento sarjast. Neljanda korruse kodumaailmast leiab palju korduskasutatavaid kvaliteetseid puidust, metallist ja klaasist tooteid ning monomaterjalidest looduslikke tekstiile (lina, puuvill). Ise otsisin üle kahe aasta erinevatest kauplustest neid õigeid korduskasutatavaid suupistetikke jäätmevabadel pidudel kasutamiseks – lõpuks leidsin need Stockmanni koduosakonnast.

 

Liisa Aavik
Suletud ring blogi