Tekstiilide hooldusjuhis
Õige hooldusega saad pikendada rõivaste eluiga. Meie valikust leiad kvaliteetsed triikimislauad, aurutid, pesukorvid, kuivatusrestid ning palju muud vajalikku tekstiilide hoolduseks.



Nõuanded tekstiilide korrektseks hoolduseks
– Järgi alati iga toote individuaalset pesujuhist – need on loodud just selle konkreetse kanga ja viimistluse jaoks.
– Enne pesemist tühjenda taskud, sulge tõmblukud ning lõdvesta pingutusnöörid – nii säilitab rõivas oma loomuliku kuju ja struktuuri.
– Pane rõivad peale pesu niiskena kuivama varju, eemal otsesest päikesevalgusest, et vältida värvi tuhmumist ja materjali kahjustusi.
– Hooldusmärgist tasub alati rõiva külge jätta – see on oluline nii pesujuhiste järgimise kui ka toote võimaliku edasimüügi seisukohalt.
– Pesukordade vahelist eluiga saab pikendada, kui eemaldada plekid koheselt ja töödelda neid lokaalselt – nii säilib rõiva värskus ja puhtus kauem.
MATERJALID JA HOOLDUSJUHISED
PUUVILL
Puuvill on üks levinumaid looduslikke kiude. See on omadustelt pehme, hingav ja vastupidav materjal. Puuvillast rõivaid on lihtne hooldada ning need ei lähe kandes topiliseks. Materjalil on suurepärane niiskusimavus, mistõttu see ei muutu staatiliseks, kuid kuivab aeglasemalt. Esimesel pesemisel võib puuvillane rõivas kokku tõmmata 3–5%.
Soovitatav on pesta puuvillaseid rõivaid pahempidi pööratult, koos sarnast tooni esemetega jahedamas vees. Pärast pesu voldi rõivas hoolikalt, silu õmblused ning vajadusel triigi, kuna puuvill kipub pesus kortsuma.
LINANE
Linane on vastupidav ja keskkonnasõbralik looduslik materjal, mis tõrjub mustust loomulikul viisil.
Linase kanga iseloomulikeks omadusteks on hea õhu läbilaskvus, kaunis looduslik läige ning tugevus. Kuigi lina kortsub kergesti, muutub see iga pesukorraga pehmemaks ja mugavamaks. Linased rõivad ei lähe topiliseks, vaid näevad ka sagedasel kandmisel värsked ja hoolitsetud välja – kui neid õigesti pesta ja hooldada. Lina imab tõhusalt niiskust ja juhib kehast üleliigse soojuse eemale, pakkudes meeldivat jahutavat tunnet nahal.
Linaseid rõivaid tuleks pesta eraldi ning soovitatavalt pahempidi pööratuna. Kuivata madalal temperatuuril, et kaitsta kiude kahjustuste eest. Triikimine muudab linase kanga pinna tihedamaks ja paremini mustust hülgavaks. Lina võib pesus veidi kokku tõmmata. Pärast pesu vormi rõivad hoolikalt, silu ja riputa kuivama kohe, et säilitada vorm ja struktuur.
Esimesel pesemisel on soovitatav pesta linaseid tooteid eraldi, kuna pesemisel võivad eralduda väikesed kiud, mis võivad kinnituda teistele masinas olevatele kangastele.
VISKOOS
Viskoos on pehme ja hingav kunstkiud, mis langeb kaunilt ja mõjub nahal meeldivalt jahutavalt. See materjal ei muutu kandmisel staatiliseks ning pakub siidiselt kerget tunnet.
Viskoosrõivaid tuleks pesta õrnpesuprogrammil ning kasutada lühikest tsentrifuugi. Kuna viskoos kaotab märjana oma tugevust, tuleks vältida intensiivset pesemist ja tugevat tsentrifuugimist. Pärast pesu on soovitatav rõivas kohe kuivama asetada, et vältida veetriipude teket.
Viskoos võib pesus kergelt kokku tõmbuda ja tunduda esialgu jäik, kuid auruga triikimisel taastuvad nii rõiva esialgsed mõõdud kui ka sellele omane pehmus. Raskemaid viskoosrõivaid ja kudumeid tuleks kuivatada horisontaalselt, et vältida vormi kaotust ja väljavenimist.
LÜOTSELL
Lüotsell on keskkonnasõbralik muuntkiud, mis valmistatakse puidumassist säästlikul viisil. See on siidiselt pehme, hingav, niiskust hästi imav ja samas vastupidav materjal, mis sobib ideaalselt tundlikule nahale.
Lüotsell võib pesus veidi kokku tõmbuda ega talu kõrgeid temperatuure. Rõivaid tuleks pesta õrnpesuprogrammil ning kasutada lühikest tsentrifuugi. Pärast pesu on soovitatav rõivas koheselt kuivama asetada, et vältida veetriipude teket.
Lüotsell võib pärast pesemist tunduda veidi jäik, kuid auruga triikimisega taastuvad selle naturaalsed mõõdud ja iseloomulik pehmus. Silu toode niiskena ettevaatlikult õigesse mõõtu ning kuivata rippuvalt või siledal pinnal. Raskemad lüotsell-rõivad on soovitatav kuivatada horisontaalselt, et vältida venimist.
Triikimisel kasuta niisket lappi, et kaitsta kiudude struktuuri ja säilitada kanga kaunis välimus.
POLÜESTER
Polüester on ülekaalukalt enim toodetud tehiskiud maailmas. Materjalina on see tugev, elastne, pehme ning kortsuvaba. Samuti tõrjub see vett ja mustust ning on väga hea kulumiskindlusega. Polüestrit lisatakse sageli teistele kiududele, et suurendada toote vastupidavust, mõõtmete stabiilsust, hooldusmugavust ja pikendada rõivaste eluiga.
Võrreldes looduslike kiududega, kulub polüestri tootmisel oluliselt vähem vett. Polüesterrõivad võivad kergesti muutuda staatiliseks, mida saab vähendada, kui kasutada pesemisel pesupehmendajat. Pärast pesu ei vaja rõivad üldjuhul triikimist, kuna materjal säilitab hästi oma kuju ja sileduse.
SIID
Siid on sile, pehme ja hingav loomne kiud, mida saadakse siidiussi kookonitest. See luksuslik materjal on tuntud oma tugevuse, suurepärase niiskusimavuse ning soojust isoleerivate omaduste poolest – olles nahal kas jahutav või soojendav, olenevalt ümbritsevast temperatuurist.
Sageli piisab siidi hooldamiseks vaid korralikust tuulutamisest. Siiski tuleks siidriideid pesta regulaarselt, kuna mustus ja higi võivad kiudu nõrgestada ning värvitoone tuhmistada. Kasuta alati siidile mõeldud õrna pesuvahendit.
Siidrõivast soovitatakse pesta käsitsi või spetsiaalsel siidiprogrammil, kui hooldusmärgis seda lubab. Pesemisel kasuta pesukotti ning väldi kuuma vett, tugevat väänamist ja hõõrumist. Siid ei talu kuivatit ega otsest päikesevalgust – kuivata rõivas varjus tasasel pinnal või rippuvalt. Õrn aurutamine niiskes olekus aitab taastada siidi loomuliku sileduse ja sära.
Siid on erakordselt tundlik materjal, mis vajab teadlikku ja hoolikat käsitlust, et säilitada oma ilu ja kestvus aastateks.
VILL (MERIINOVILL)
Vill on soe, elastne ja pehme loomne kiud, millel on suurepärased soojus-, niiskusjuhtivus- ning venivusomadused. Vill ei kortsu ega saa kergesti staatiliseks ning selle looduslik vee- ja mustustõrjevõime vähendab pesemise vajadust.
Villased riideid tuleks eelistatult hooldada värske õhu käes tuulutades või aurutades, mitte sagedase pesuga. Aurutamine silub kiude ning värskendab kudumit, kasutades selleks rõivaaurutit, või triikides kerge auruga niiske riide mõlemalt poolt. Pärast aurutamist tuleks rõivas riputada kuivama.
Pesuks soovitatakse kasutada spetsiaalset villale mõeldud vedelat pesuvahendit ning pesta rõivad pahempidi pööratult. Käsipesu puhul tuleb vältida villariide leotamist ja tugevat hõõrumist, et vältida villa kulumist. Pärast pesu võib villase rõiva rulli keerata pehme rätiku sisse ning õrnalt liigne vesi välja pressida. Silu rõivas hoolikalt ja kuivata tasasel pinnal toatemperatuuril, asetades selle rätiku peale, et vältida rõiva venimist.
Villakamm võimaldab õrnalt eemaldada villariide pinnalt tekkivaid toppe ja pikendada rõiva eluiga. Toppe tuleb kammida kanga silmuste suunas, alustades alati riide pahempoolsest küljest. Pärast toppide eemaldust võib kudumit veidi niisutada ja pehme riideharjaga hoolikalt läbi harjata. Paksude ja jämedate lambavillaste kudumite puhul võib kasutada ka toppide eemaldamise masinat, kuna villakamm ei pruugi alati olla piisavalt tõhus.
Toppide eemaldamine kulutab riiet aegamisi, mistõttu on eriti õhukesi kudumeid soovitatav ennetavalt hooldada pehme riideharjaga, et toppe tekkida ei saaks. Harjamine silub kudumi pinda ning eemaldab tolmu ja lahtised kiud. Pärast toppide eemaldust ja harjamist on soovitatav rõivast aurutada, et taastada selle pehmus ja ilme.
ALPAKA
Alpaka vill on hingav, soe ja pikakiuline loomne kiud, mille pehmus ja siidine siledus eristavad seda teistest villa liikidest. Alpaka vill on tuntud kui keskkonnasõbralikum valik, kuna alpaka kasvatamine ei koorma mulda ning ühe looma villasaak on märkimisväärselt suur.
Villariiete hoolduses tuleks eelistada rõivaste värskendamist tuulutamisega varjulises ja õhutasases keskkonnas või õrna aurutamist pesemise asemel. Alpaka toodete hooldusmärgis on sama mis villariietel, rõhutades õrna ja teadlikku käsitlust.
KAŠMIIR
Kašmiir on erakordselt pehme, soe ja hingav loomne kiud, mida hinnatakse luksusmaterjalina tänu oma õrnusele ja haruldusele. See on väga peen villakiud, mis pakub kandjale suurepärast mugavust ning soojust.
Kašmiirkangast rõivaid tuleks eelistatult värskendada õrnalt tuulutades, vältides sagedast pesu. Käsipesu korral on oluline hoolikalt vältida hõõrumist ja tugevat käsitlemist, et säilitada kiudude ilu ja vältida kulumist.
Kašmiiri hooldusmärgis on sarnane villa omaga, rõhutades õrna ja teadlikku hooldamist, mis aitab pikendada rõivaste ilu ja eluiga.
MOHÄÄR
Mohäärvill on peene kvaliteediga siidjas vill, mida saadakse angoora kitstelt. See kiud paistab silma oma vastupidavuse, läike ning suurepärase vee- ja kortsumiskindluse poolest. Mohäär eristab soojust erakordselt hästi, pakkudes kandjale meeldivat mugavust.
Mohäärvillast rõivaid tuleks eelistatult hooldada õrna tuulutamise või aurutamise teel, vältides sagedast pesu. Mohääri hooldusmärgis kattub villa omaga, rõhutades õrna ja teadlikku käsitsemist, mis aitab säilitada materjali ilu ja vastupidavust.
TEKSADE HOOLDUSJUHIS
Teksarõivaid ei ole vaja sageli pesta; enamasti piisab nende korralikust tuulutamisest pärast kandmist. Enne masinpesu sulge kindlasti lukk ning keera püksid pahempidi, et säilitada värvi sügavus ja värskus.
Denimkangaste pesuks soovitatakse kasutada vedelat pesuvahendit ning valida õrn tsentrifuug. Pärast pesu on oluline võtta teksariided pesumasinast kohe välja ning lasta kuivada, et vältida veetriipude tekkimist.
Pane tähele, et uute tumedate teksade värv võib esimestel kordadel mõnevõrra eralduda — sellega arvestades tuleks neid pesta eraldi ja ettevaatlikult.

KUDUMITE HOOLDUSJUHIS
Hoolikalt hoitud kudum säilitab oma kauni vormi ja korrapärase välimuse ka kandmiskordade vahel. Ent veidi põhjalikum hooldus võib anda uue elu armastatud, ent väsinud ja topiliseks muutunud esemetesse – muutes need taas värskeks ning väärikalt uueväärseks. Vaata soovitusi kudumite hooldamiseks!
ALUSPESU
Puuvillased alusriided ja sokid võib tavaliselt pesta 60 kraadi juures. Kõrgem pesutemperatuur tagab pesu ja sokkide põhjalikuma puhastuse ning parema hügieeni.
Siidist aluspesu ja muud õrnemad materjalid tuleks pesta käsipesu programmiga, temperatuuril 30 või 40 kraadi. Soovitame alati kontrollida toote pesujuhendit hooldusmärgiselt, et tagada parim hooldus.
Väldi pehmendaja kasutamist alusriiete pesus, kuna see võib lõdvendada elastaani kiude ning mõjutada rõivaste funktsionaalsust.
RINNAHOIDJAD
Parim ja turvalisem viis rinnahoidjate pesemiseks on käsipesu. Leota rinnahoidjaid umbes 5 minutit külmas vees, kasutades õrna vedelat pesuvahendit, mis on mõeldud delikaatsete kangaste jaoks. Pärast pesemist loputa hoolikalt, et eemaldada kõik pesuaine jäägid.
Käsipesu järel aseta rinnahoidjad puhta rätiku vahele ning patsuta liigne niiskus välja, alles seejärel riputa õhu kätte kuivama. Kui pesed rinnahoidjaid masinas, kasuta kindlasti pehmet pesukotti ning vali õrn käsipesuprogramm temperatuuriga 30-40 kraadi.
Enne pesu sulge rinnahoidjate kinnitus, et haagid ei takerduks ega kahjustaks kangast. Väldi rinnahoidjate pesemist koos raskete rõivastega ning vormi rinnahoidja pesu järel tagasi algsesse kuju.
Soovitame alati tutvuda konkreetse toote pesujuhenditega hooldusmärgisel, et tagada rõiva maksimaalne vastupidavus ja mugavus.
UJUMISRÕIVAD
Ujumisrõivaste eluiga pikeneb, kui neid pärast kasutamist kohe hoolikalt loputada. Kuigi loputamine eemaldab mustuse, ei kõrvalda see täielikult kemikaalijääke, päikesekaitsevahendeid, soola ega deodorantide jääke, mistõttu soovitatakse ujumisrõivaid pesta pärast igat kandmiskorda.
Eriti kaarja toega ujumisriideid soovitatakse käsitsi pesta leiges vees, kasutades õrna vedelat delikaatset pesuvahendit. Pärast pesu loputa riideid hoolikalt ning pigistada õrnalt üleliigne vesi välja, vältides tugevat väänamist.
Kui pesujuhend lubab masinpesu, vali 30-kraadine delikaatpesu programm ning kasuta alati pesukotti. Loputusainet, valgendavaid või valgetele riietele mõeldud pesuvahendeid ujumisrõivaste pesus ei soovitata kasutada.
Kuivata ujumisrõivad hästi ventileeritavas kohas, vältides riputamist õlapaeltest, et need välja ei veniks. Parim viis kuivatamiseks on tasapinnaline kuivatamine, mis hoiab rõiva vormi ja elastsuse. Kui ujumisriietel on eemaldatavad padjad, kuivata need eraldi.
Ujumisrõivaid ei tohi kuivatada otsese päikese käes, saunas, radiaatori lähedal ega kuivatis.
SULETOODED
Enne pesu sulge kindlasti kõik lukud ja trukid ning kontrolli, et toode oleks terve ega kahjustunud. Soovitame suletooted pesta alati tagurpidi, kasutades spetsiaalset sulešampooni või õrna vedelat pesuvahendit. Loputusainete kasutamist tasub vältida, kuna need võivad kahjustada sulgtäidist.
Vali pesemiseks programm, mis tagab põhjaliku loputuse ning tõhusa ja pika tsentrifuugimise. Kuivamisel on kasulik suletoodet aeg-ajalt õrnalt raputada ja pöörata, kuna suleosakesed kipuvad kokku kleepuma, mis võib kuivamist aeglustada.
Kui pesujuhis lubab, soovitame kuivatada suletoodet madala temperatuuriga kuivatis, kuni kangas ja suleosa on täielikult kuivanud. Kuivatamise käigus on hea vahepeal programm peatada, toode välja võtta ning õrnalt käsitsi lahti harutada, et hoida täidis kohev ja ühtlane.
LASTERIIDED
Laste riideid tuleks pesta samamoodi nagu teisi rõivaid, järgides alati toote spetsiifilisi hooldusmärgist. Enne pesu veendu, et kõik lukud ja takjapaelad on korralikult kinnitatud.
Imikute, väikelaste ning tundliku nahaga laste riided on soovitatav pesta enne esimest kasutuskorda, et eemaldada tootmisprotsessis tekkinud tolm, kemikaalid ja lõhnad, tagades maksimaalse mugavuse ja ohutuse.
ÕUERIIDED
Õueriideid pese alati hoolikalt pesujuhistele vastavalt – kas käsitsi või pesumasinas, enamasti 30 kraadi juures, kasutades õrna, vedelat pesuvahendit ning vältides lõhna- ja pehmendusaineid. Keera riided enne pesu pahupidi ning sulge kõik lukud ja nööbid. Kasuta tavalist pesutsüklit koos lisaloputusega, et pesuvahend täielikult eemaldada. Kui masinpesu on lubatud, vali õrn tsentrifuugimistsükkel madalatel pööretel. Kuivata riideid eelistatult toatemperatuuril, horisontaalselt kuivatusrestil. Spordiriideid võib kuivatada ka kuivatis. Kindad kuivavad kiiremini, kui pöörad need pesu järel pahupidi.