Näpunäited kudumite hooldamiseks

 

Kudumid püsivad kaunid aastaid, kui investeerid kvaliteetsetesse looduslikesse materjalidesse, nagu meriinovill, alpaka või kašmiir, ja hoolitsed nende eest järjepidevalt. Kasutuskordade vahel hästi hooldatud kampsun püsib kauem kaunina, veidi põhjalikum hooldus seevastu uuendab ka kulunud ja kortsus kampsuneid, et need näeksid taas välja nagu uued.

Vaata järgnevalt Stockmanni näpunäiteid kudumite hooldamiseks!

 

 

ÕHUTA

 

Rõivaste hooldamine ei pea olema keeruline. Vastupidi, kudumite elementaarseks hoolduseks piisab vaid tuulutamisest värskes õhus. Välisõhk värskendab tõhusalt kudumeid pärast iga kasutuskorda, kuid ei raiska asjatult riideid, vett ega energiat. Kampsuneid saab värskendada eriti tõhusalt pakase või kergelt niiske ilmaga, kui kaitsed neid vihma ja otsese päikesevalguse eest. Kui sul ei ole rõdu või aeda, võid kampsunid õhutamiseks lahtise akna ette riputada.

Pane tähele: Ära vii niisket kampsunit otse kappi, vaid lase niiskusel toatemperatuuril aurustuda. Riidepuu asemel tasuks kampsuneid riidestangel hoida, et need ei veniks. Riiuli külge võiks kinnitada ka koipalle või  seedripuu tükke, mis tõrjuvad tekstiilikahjureid.

                                                                  

 

 

 

PUHASTA

 

Kasutamisel võib kampsunisse koguneda lemmikloomade karvu, tolmu või lahtist mustust. Siis peaksid välja otsima riideharja. Harjamine eemaldab kampsunilt karvad ja lahtise mustuse, hoiab ära tupsud ja samal ajal puhastab kampsuni pinna.

Pane tähele: Kampsuni puhastamiseks saad kasutada riideharja kui ka riiderulli, isegi kui kampsun on seljas. Põhjalikumaks hoolduseks on hea kampsun laotada tasasele ja pehmele pinnale, näiteks triikimislauale või voodile ning paralleelsete tõmmetega kogu kampsun läbi harjata.

                                                                                               

 

 

 

 EEMALDA TOPID

 

Harjamine hoiab ära toppidede tekke, kuid ei aita alati kõige tõrksamatele toppidele. Toppide tekkimine on omane paljudele kudumitele ja hõõrumine tekitab sageli näiteks kaenlaalustele või varrukatetele topid. Kampsuni välimus paraneb kiiresti, kui eemaldad topid spetsiaalse topieemaldajaga.

Pane tähele: Akutoitel töötav topieemaldaja puhastab kudumid mugavalt toppidest ja ebemetest, kuid seda tuleks kasutada vaid sileda ja tiheda kudumi puhul. Kohevatelt kudumitelt eemaldab masin mitte ainult topid, vaid ka kudumile iseloomuliku kohevuse, seega ole ettevaatlik masinat kasutades. 

                                                                                      

 

 

 

AURUTA

 

Aurutamine on hea viis kudumit kasutuskordade vahel värskendada, kui puudub tuulutamise võimalus. Aurutamine hooldab ja puhastab kampsunit, silub kortse ja puhastab kampsuni pinda. Aurutades saab reeglina vormi kaotanud kampsuni kohevuse taastada.

Pane tähele: Kudumeid saab aurutada rõivaauruti või aurutriikrauaga. Kumbagi neist ei tohi kampsuni peale suruda, vaid liigutada kergelt kampsuni pinnal. Kui sul kumbagi pole, võid kampsuni duši all käimise ajaks vannituppa riputada.

                                                                                            

 

 

 

PESE ÕRNALT

 

Kudumeid ja aksessuaare ei tohi intensiivselt pesta, vaid kõik plekid tuleks eelistatavalt eemaldada käsipesuga. Vahel on aga pesemine omal kohal – näiteks talvehooaja lõpus tasub kõvasti kulunud kampsun enne hooajaks hoiule panemist läbi pesta. Kudumite pesemisel on oluline järgida pesujuhiseid, sest liiga kuum vesi või intensiivne töötlemine võib kahjustada kuni kasutuskõlbmatuks muutumiseni.

Pane tähele: Vaata kampsuni pesujuhendist, kas kampsunit saab õrna pesuprogrammiga masinas pesta või on soovitatav pesta käsitsi või viia keemilisse pessu. Kui pesed kampsunit ise, kasuta villasele ja õrnale materjalile mõeldud pesuvahendit: ära venita ega hõõru kudumit. Loputa kampsun hoolikalt ja pigista märjast kampsunist ettevaatlikult välja liigne vesi. Kuivata kampsunid alati horisontaalselt, et need ei veniks. Vajadusel saab niiske kampsuni ettevaatlikult oma mõõtudesse tagasi venitada.

                                                                      

 

 

 

 

Kudumid ja aksessuaarid püsivad kaunid aastaid, kui investeerid kvaliteetsetesse looduslikesse materjalidesse, nagu meriinovill, alpaka või kašmiir, ja hoolitsed oma kudumite eest järjepidevalt.

Veidi põhjalikum hooldus seevastu uuendab ka kulunud ja kortsus kudumeid, et need näeksid taas välja nagu uued. Kasuta neid lihtsaid kudumite hooldusnippe ja Sinu lemmikkampsun teenib Sind veel kaua ja näeb korralik välja hoolimata sagedasest kandmisest.