Šampanja välimääraja ehk kuidas tunda ära see õige

“Ma joon šampanjat ainult kahel juhul – siis, kui olen armunud ja siis, kui ma seda ei ole. ”
Coco Chanel

Tähelepanu! Tegemist on alkoholiga. Alkohol võib kahjustada teie tervist.

Kas teadsid, et šampanjaks tohib nimetada vaid Champagne´i piirkonnas toodetud vahuveine? Kirde Prantsusmaal asuv Champagne piirkond on tuntud oma lubjakivise ja kriidise pinnase poolest, mis talletab suurepäraselt viinamarjade kasvamiseks vajalikku niiskust. Just hoolikalt valitud marjasortide omavaheline sobivus, Champagne jahe kliima ja omapärane pinnas annavadki õige valmistamistehnoloogia rakendamisel tõelise šampanja.

VALMISTAMINE

Šampanja valmistatakse valdavalt kahest punasest (Pinot Noir, Pinot Meunier) ja ühest valgest (Chardonnay) viinamarjasordist. Methode champenoise on traditsioonilise šampanja valmistamise viis, mis annab veinile tema taidluse, elegantsi ja tagab pikalt kestva mullide voo. Meetodi omapära on selles, et noor vein kääritatakse, villitakse tugevasse paksemast klaasist pudelisse (tavaliselt 75 või 150 cl) ja sellele lisatakse pärmi ja suhkru lahust ning pudelis algab veini teine käärimine, mis kestab enam kui 15 kuud.

Selle ajal jooksul tekib süsihappegaas. Laagerdumise ajal keeratakse pudeleid vähehaaval ja tekkinud sade liigutatakse pudeli kaela. Seejärel see eemaldatakse ja lisatakse õige šampanjakork. Käärimisel tekkinud süsihappegaasi mulle me šampanjapudeli avamisel ja klaasi valamisel näemegi.

Kogu protsessi pikkus, viinamarjade vaevarikas kasvatamine jahedas kliimas ja šampanja värske happeline maitsekestvus ning elegantne aroom, teevad temast ühe kalleima ja enim hinnatud vahuveini maailmas.

Šampanjade kuivusastmed

Extra Brut – ka Brut Non Dosage, Brut Nature, Brut Zero – täiesti kuiv šampanja, kuhu pole enne püdeldamist suhkrut lisatud. Kogu veinis olev suhkur on käärinud alkoholiks.

Brut – kuiv klassikaline šampanja, suhkrusisaldus võib olla kuni 12 g liitri veini kohta.

Extra Dry – kuivast vahuveinist veidi magusam, suhkrusisaldus 12-17 g liitri veini kohta.

Sec – kuiv vein, mis on veidi magusam kui extra dry, suhkrusisaldus 17-32 g liitri veini kohta.

Demi Sec – peaaegu magus šampanja, suhkrusisaldus 35-50 g liitri veini kohta.

Doux – magus šampanja, suhkrusisaldus üle 50 g liitri veini kohta.

Millega sobitada

Šampanja puhul loeb ka šampanja stiil – kas on tegu rose šampanjaga, aastakäigujoogiga või nn grand cru veiniga – nad kõik erinevad üksteisest oma aroomi ja maitse poolest.

Lihtsamad šampanjad on värskemad ja sobivad paremini kalast ja mereandidest valmistatud eelroogadega.

Aastakäigu šampanjad sobivad enam grillitud mereandide ja soojade kalaroogadega.

Rose šampanjad passivad kenasti erinevate singilõikude ja pasteetide, samuti kergemate lihatoitude kõrvale.

Poolkuivad ehk demi-sec šampanjad sobivad nautimiseks puuviljade ja kergemate dessertidega.

 

Valik Stockmannilt