Reet Aus: minust sai protestija

 Stockmanni kaubamaja, disainer Reet Aus ja Uuskasutuskeskus panid seljad kokku, et viia ringmajandus Eestis uuele tasemele, kogudes seisma jäänud teksariided Stockmannis asuvasse kogumispunkti ning suunates need seejärel ümbertöötlusesse. Üheks võtmeisikuks antud projektis on Reet Aus, kellega nendel teemadel juttu tegime.

 

Mis sind igapäevaselt liikuma paneb ja vaimustab?

Soov asju paremini teha. Elu ise. Soov näha protsesside taha ja sisse. Aru saada maailma toimimisest. Näha nähtamatut. Süvenemine. Ja alati vaimustavad mind arukad inimesed, kes oskavad oma elu lihtsalt ja õilsalt elada. Nendest ei saa kunagi küllalt…

Kuidas aja jooksul on sinu vaated muutunud, kas sinu elus on olnud ka kiirmoe tarbimise periood?

Küpsusega muutuvad ka vaated, see on normaalne. Ma õppisin moodi 90-ndatel kui tarbimiskultuur jõudis Eestisse. Selle pöörise keskel olles sai minust paljude taipamiste tulemusel nö outsider. Eks alati on kaks võimalust – kas lähed kaasa või astud kõrvale. On ka kolmas võimalus – protest. Minust sai protestija, kes astus sellest mängust välja. Võttis aastaid, enne kui mõistsin, et protsesside muutmiseks on vajalik koostöö. Kiirmoe tarbimise perioodi ei ole minu elus olnud, see lihtsalt pole kunagi mõistlik tundunud.

Kuidas jõudsid taaskasutuse teemani?

Läbi eelpool kirjeldatud protesti perioodi. Lõpuks hakkasin otsima võimalusi, kuidas saaks paremini. Väärtustav taaskasutus on kõige arukam viis teha seda, mida ma õppinud olen.

Mis brändid on sinu garderoobis, lisaks enda loodud riietele?

Mul on 60-ndate Lanvin’i, 70-ndate Missoni ja mitmete teiste klassikute ajas kauakestvaid rõivaid. Suurem osa minu garderoobist on loomulikult Reet Aus kaubamärgi alt, Houdini recycled talvejope, vanad head teise ringi riided, lisaks törtsuke Eesti disainerite loomingut ja eetilisi kaubamärke mujalt maailmast.

Kui pikk aeg kulub teksatootest kudumi valmistamiseks?

See on pikk protsess. Teksatooted tuleb koguda, sorteerida ja saata ümbertootjale. Kui lõng on valmis, siis võtab tootearendus aega keskmiselt pool aastat. Esmalt toimub kavandi tegemine, lõnga katsetamine, näidise valmistamine ja näidisel paranduste tegemine. Näidis võib vahel meie ja tootja vahet sõita kolm korda, enne kui lõplikult paika saab. Näidistele tuleb teha proovikandmine, läbi pesta jne. Ja vahel selgub, et ups, see kangas või lõng ei sobigi.

Mida sa soovitad inimestel igapäevaelus teha, et toetada keskkonnasõbralikku eluviisi?

Eelistaks öelda keskkonnateadlikku, sest sõbralikkus ei eelda veel teadlikkust. Kui soovime tagada oma lastele samad elustandardid, millega ise harjunud oleme, tuleb meil tarbimisega kõvasti tagasi tõmmata. Kõvasti. Ja valida hoolega, kellele oma raha anname. Kui ma midagi ostan, teen alati taustakontrolli, kas ettevõte on läbipaistev ja kas ettevõte tegutseb eetilistel alustel. See on imelihtne. Oluline on hoida oma asju võimalikult kaua kasutuses. Osta tuleb kalleid, kauakestvaid ja jätkusuutlikult valmistatud asju, mida valmistades ei ole tehtud liiga keskkonnale ega inimestele. Öelge mulle üks põhjus, miks me peaksime tegema asju, mis kahjustavad meid ümbritsevat? See lihtsalt ei ole arukas. Ja palun, ärge kasutage kilekotte, see on nii eilne päev. Tarbige taastuvenergiat, see on meil Eestis võimalik ja sööge Eesti toitu.

 

Rohkem infot antud projekti kohta leiad SIIT.